Miért és miben más A három nővér a TV2-n és a regényben?

Az okok alapvetően abban keresendők, hogy más szabályok működnek egy könyvnél és egy ennyire hosszú sorozatnál. De azért más is van itt.

A három nővér regény 2018-ban jelent meg Törökországban. Az Iclal Aydin által írt történetet villámgyorsan óriási siker lett. Ezért is akartak pár éven belül tévésorozatot forgatni belőle. Az írónő a Kanal D csatornának adta el a megfilmesítés jogát, ők pedig rábeszélték, hogy a sorozatban játssza el Nesrin karakterét.

Hirdetés

A Kanal D-nél egy hosszú (több évados) sorozatra készültek. Így arra a döntésre jutottak, hogy színesítik a regény karaktereit. Vagyis, egyes, az eredeti műben éppen, hogy csak megemlített figurák (például Mine és Özer) nagyobb hangsúlyt kapnak a sorozatban, emellett pedig kitaláltak olyan karaktereket is, akik a regényben nincsenek is benne. Utóbbiakra néhány példa: Mustafa és Sevilay és Müjgan a könyveben egyáltalán nem szerepelnek.

Ezzel nem is volt gond senki részéről, hiszen mindenki tisztában van azzal, hogy másképp működik egy tévésorozat, mint egy regény. A komolyabb eltérések A három nővér eredetijétől, vagyis a regénytől akkor következtek be, amikor a sorozat nézettsége csökkenni kezdett. A Kanal D szériája a bemutatása évében, 2022-ben nagyon jól szerepelt, ám a második évad folyamán esni kezdett a közönségarány. Itt nem kell arra gondolni, hogy egyik hétről a másikra rosszabb vagy unalmasabb lett volna a széria. Egyszerűen azt kell tudni, hogy Törökországban borzasztó erős a konkurenciaharc. Egy héten közel harminc sorozat versenyez egymással. Folyamatosan érkeznek új történetek a különböző tévécsatornákra, s hullanak el olyanok, amik már nem annyira érdeklik az embereket.

A producerek – ha bármilyen esést tapasztalnak a nézettségben – a leggyakrabban utasítják a forgatókönyvírókat, hogy rázzák fel a történetet. Magyarán arra kérik őket, hogy írjanak valami meglepő, meghökkentő fordulatot az egyes cselekményszállakba. Azért, hogy ne veszítsék el, vagy éppen szerezzék vissza a nézők érdeklődését.

Ez így történt A három nővér sorozatváltozata esetében is. Így került bele például a történetbe Rüchan megrázó gyerekkora, s az, hogy az elsőszülött (és tőle elszakított) gyermeke Kartal. Ez a könyvben nem, hogy nincs benne, de egyáltalán bele sem tudna illeszkedni az Iclal Aydin által mesterien felépített és kimunkált családregénybe.

Hirdetés

Ugyancsak lényeges módosítás, hogy a könyvben nagyon másképpen alakul Türkan, Somer és Kartal – mondjuk így – szerelmi háromszöge. Ezen a történetszálon a tévécsatorna állítólag azért változtatott, mert a nézők nagyon drukkoltak Somernek…

Ami egyébként – már csak a két műfaj miatt is – lényeges különbség a sorozat és a könyv között, az az, hogy a regényben még jobban lehet koncentrálni az érzelmekre, s a szereplők lelki világára. Iclal sorait olvasva sokkal inkább megismerhetjük az egyes karaktereiket, a motivációikat. Még inkább családtagnak érezhetjük a kedvenceinket, akik érzelmileg is közel kerülnek egymáshoz. Iclal Aydin nem csak a szavakkal bánik mesterien, az általa megalkotott kerek egész történet egy emocionális utazás, ami mindenképpen könnyeket is csal az olvasó szemébe, ám ezek a könnycseppek a legtöbbször nem a szomorúság, hanem a meghatottság következtében csordulnak ki.

Mi azt javasoljuk, most, hogy a TV2-n véget ér a sorozat, ha tehetik, olvassák el a történet eredeti változatát A három nővér regényt. A könyvet a legnagyobb kedvezménnyel, itt a honlapunk webshopjában tudják megrendelni (csomagpontokra ingyenes szállítással). Ráadásul már megjelentettük A három nővér folytatását, a Búcsú Ayvaliktól című kötetet is, amiben folytatódik a három lánytestvér története: https://telenovella.hu/webshop/

Shopping Cart
Scroll to Top