Ha izgult is, nem kellett volna. Az új gameshow első öt adása kifejezetten jó eredményeket produkált, s maga mögé utasította a konkurenciát.
A játékmesterként most debütáló Zolival az aktuális Telenovella magazinban olvasható egy hosszabb interjú. Ebben többek között kifejti, a forgatások során annak ellenére sem izgult túlságosan, hogy elsőre még szokatlan volt neki ez a szerepkör. Ám azt is elmondta, a The Floor adásba kerülésének első hetében annál inkább izgult. Amiatt, hogy milyen nézettségi adatok érkeznek majd.
Nos, kifejezetten jók érkeztek. Az úgynevezett kereskedelmi célcsoportban, azaz a 18 és 59 év közötti nézők körében nagyjából 15%-os átlaggal futott a gameshow, ami sokkal jobb, mint a korábban a helyén látható Az álommeló adatainál. De, ami talán még ennél is fontosabb az RTL számára, a The Floor simán veri a TV2-n látható konkurenciáját, a Zsákbamacskát, ami a múlt héten jobbára 10% alatti közönségarányt produkált.
Sokan találgatják, mi lehet az oka annak, hogy a Zsákbamacska, ami a tavalyi debütálásakor 25% feletti nézettséget is elért, ennyire meggyengült pár hónap alatt. Egyesek nyilván abban keresik az okokat, hogy 2023-ban még Majka vezette a játékot a meglehetősen szótlan Pápai Joci mellett, s a helyükre érkező fiatalok, kiegészítve a rutinosnak mondható, de nem túl empatikus Szente Vajkkal, már nem annyira állják meg a helyüket.
Lehet persze elemezgetni, hogy Vajknak tényleg nem áll jól ez a szerepkör, T. Danny pedig még erősen lámpalázas benyomást kelt, ám valójában nem ők jelentik a problémát. Ha valaki figyelmesen végignézi az adatokat, már tavaly is látni lehetett, hogy a nézők kezdeti érdeklődése lanyhul a Zsákbamacska iránt. Ennek pedig alighanem egy igen egyszerű oka van. Ebben a gameshow-ban jobbára semmi más nem történik, csak annyi, hogy a játékosok tippelgetnek: melyik zsebemben van az 50 000 Ft és melyikben a fekete macska? Melyik malacot törjük össze? Melyik függönyt húzzuk el?
Ha pedig visszatekintünk a múltra, azt láthatjuk, azok a tévés játékok működtek jól, s lettek sikeresek, ahol a nézők együtt tudnak játszani a képernyőn szereplőkkel. Például a Szerencsekerékben (ami több is, mint egy sima gameshow) együtt tudnak betűrejtvényt fejteni az éppen aktuális pörgetővel. De, hogy egy frissebb példával éljünk: Az ugrásban is együtt lehet játszani a hídon tartózkodó személlyel. S a néző, miután az illető rossz helyre ugrott, otthon a karosszékben büszkén kijelentheti: Én tudtam, megmondtam, hogy ne oda ugorjon!
Ez a fajta együtt játszás teljesen hiányzik a Zsákbamacskából, ráadásul még nagyon szurkolni sem lehet a résztvevőknek, hiszen mindegyiküket egyetlen alkalommal látjuk csak. Így túl nagy kötődés nem alakul ki a képernyők előtt ülve. Egyszerűbben fogalmazva, a nézők többségének valószínűleg teljesen mindegy, hogy a Kleopátrának beöltözött középkorú hölgy hatost dob-e a kockával vagy hármast.
A TV2-n a Zsákbamacska előtt futott Házasság első látásra (bár más műfajról beszélünk) többek között azért is tudott 25% köröli nézettséget elérni, mert ezek a kötődések nagyon gyorsan kialakultak a nézőkben. Hamar megszerettek egyes szereplőket, míg másokat ugyanilyen hamar elkezdtek utálni.
Innen nézve (s főleg utólag) már nem is olyan nehéz megmagyarázni, hogy a The Floor miért működik jobban a macskás show-nál. Szujó Zoltán műsorában a játékosok egy hétig velünk maradnak. És együtt is lehet játszani velük.
Mondhatnánk, hogy jó ez a játék, de mégis – mint másoknak is – van némi hiányérzetünk. Nem nagyon értjük például, hogy miért vannak ezek a „hozott témakörök”. Ezek ugyanis eleve determinálják, hogy az első napokban csak azok nyernek párbajokat, akik a saját témakörükben játszhatnak.
Nem nehéz látni, hogy ha valaki betanulja pl. a 48-49-es szabadságharc csatáinak helyszíneit vagy mondjuk Dél-Amerika országainak fővárosait, azt tuti párbajt nyer a kihívójával szemben. Vagy, ha már ez így van a formátumban, lehetne mondjuk a kihívóknak 10 másodperccel több időt adni, vagy egy büntetés nélküli passz lehetőséget. Vagy legalább ne nekik keljen kezdeni a válaszadást…
Néha pedig az együgyűen egyszerű feladványok teszik kicsit értelmetlenné, vagy legalábbis súlytalanná a közös játékot. Valószínűleg nincs ember, aki a gyümölcsök témakörben mutogatott citromot és dinnyét ne ismerné fel, s ugyanez igaz a szerszámok témakörben megjelenő kalapácsra és társaira is. Ezek Rózsa Gyuri legendás 20 forintos kérdéseivel szemben is alul teljesítenek.
De akárhogy is van, a The Floor a mi kritikai megjegyzéseinkkel együtt sem teljesít alul. Sőt, megabiztosan és fölényesen nyeri a műsorsávját. Szujó Zoli eredeti, sportriporteri szerepköréből vett kifejezéssel élve pedig: a győzelmet nem kell megmagyarázni!
Arról, hogy a tévécsatornákon mostanában látható vetélkedők közül melyik a kedvence, itt lehet szavazni: https://telenovella.hu/aktualis-szavazas/