
Sőt, egyes szériák már nem is veszélyben vannak, némelyek befejezéséről már meg is született a döntés.
Kezdjük is ezekkel. Nagyon friss hír, hogy a török Kanal D csatorna elkaszálta azt új a szériáját, amit alig pár hete, egészen pontosan február végén indított el. A Piyasa (A piac) azonban finoman fogalmazva nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A kezdeti nézettsége közepesnek volt mondható, az utolsó két levetített része azonban már 3 millió embert sem csábított a tévékészülékek elé, s ennyi Törökországban manapság már elég hozzá, hogy végleg lemondjanak egy történetről. A most szombaton adásba került 5 epizód után a csatorna illetékesei közölték, a Piyasa a következő, a 6. részével örökre búcsút vesz a közönségétől.

A műsorkészítés és a média világának kulisszái mögé is elkalauzoló sorozatnak Alp Navruz (volt) a főszereplője, akinek sorrendben ez már a második nagy bukása. Hasonló sorosra jutott az ugyancsak a Kanal D-n látható Annem Ankara (Anyánk Ankara). A különbség csak annyi, hogy a csatorna ennél a szériánál nehezebben hozta meg a fájó döntést. Valószínűleg azért, mert Alp Navruznál is nagyobb nemzetközi sztárok, név szerint Bergüzar Korel és Mehmet Günsür játszák benne a főszerepeket. Ám a tartósan 3 millió alatti nézettség következtében ez a sorozat sem kerülhette el a korai véget. Az Egy csodálatos asszonyra annyiban hasonlító sorozat, hogy ebben is egy a gyermekeit egyedül nevelő anya áll a történések középpontjában a 15. epizódjával búcsúzott el a nézőitől most hétvégén.

Az Annem Ankara vasárnap esténként ment, s érdekesség, hogy ezen a napon több olyan széria is van, ami szintén gyengén szerepel. Vegyük mindjárt a Sakir Pasa Ailesit (Sakir pasa élete). A NOW csatorna történelmi szériájában a Szulejmán két Hürrem szultánája, azaz Meryem Uzerli és Vahide Percin is szerepelnek. Ám sajnos már 3 millió néző sem követi őket figyelemmel. A decemberben viszonylag gyengén indult szériának volt egy nagyon rövid felfelé ívelő időszaka, akkor amikor súlyos büntetést kapott a török médiahatóságtól, s amikor leégett az egyik fő díszlete. Ezek az események ráirányították az emberek figyelmét, s időlegesen többen nézték a történetet, ami azonban valószínűleg nem túl jó. Most ugyanis már mélyponton van a sorozat, innen nem nagyon van visszaút.

Ha történelmileg stílusosak akarnánk lenni, mondhatnánk nemsokára megkapják a selyemzsinórt. Ami nagyon fenyegeti az ugyancsak vasárnap esténként látható Dehát, amiben szintén egy, a Szulejmánból ismert színész látható. Mégpedig az abban Bayazid herceget életre keltő Aras Bulut Iynemli. Ez a széria szeptember óta megy a Show TV-n, s elég sokáig a nézettségi listák élmezőnyébe tartozott. Most vasárnap azonban már csak 2.64 millió ember volt rá kíváncsi, ami elég kevés. Még akkor is, ha figyelembe veszük, hogy vasárnap a törököknél is sokan nézték a magyar válogatott elleni labdarúgó mérkőzést. A matematikus zseni különleges életét bemutató Deha talán csak azért húzhatja még egy ideig, mert ha egy (csaknem) teljes évad leforog belőle, könnyebben lehet nemzetközi szinten értékesíteni.

Nagyon gyengén megy még az ATV egészen új szériája, a Kardelenler (Hóvirág), amiben Ahu Yagtu és Baris Falay is főszerepeket játszanak. És ugyanez mondható el az ugyancsak az ATV-n látható Baska Bir Günről (Másik nap) is. Mivel mindkettő nagyon új sorozat, s mindkettő kifejezettem alacsony számokat produkál, nem kell nagy jósnak lennünk hozzá, hogy jó eséllyel igen hamar elkaszálják őket is.

Ebből a felsorolásból is látszik, hogy a török sorozatipar egyre kíméletlenebb. Ha nincs jó nézettség, a tévécsatornák villámgyorsan befejezettnek nyilvánítanak szinte bármit. Nem érdekli őket, az alkotók és a színészek mennyi munkát és energiát tettek bele egy-egy projektbe.
