Furcsa, de a török nézettségi listákat jelenleg vezető szériák nem érdeklik a hazai csatornákat. Írjuk is, hogy miért.
Ha rápillantunk az összesített török nézettségi lista élmezőnyére, ott olyan sorozatok sorakoznak, amelyek nagy része már évek óta adásban van, töretlenül nagy népszerűségnek örvendenek, ám egyetlen magyar csatorna sem vásárolta meg a vetítésük jogát. És információink szerint, ezt nem is tervezik.
Vegyük sorra a sorozatokat és nézzük meg, melyikkel mi lehet a „baj”. Bevezetésként tekintsük át a török nézettségi lista élmezőnyét. Íme:
- Kizilcik Serbeti (Show TV) – 7.99 millió néző
- Gönül Dagi (TRT1) – 7.94 millió néző
- Teskilat (TRT1) – 7.15 millió néző
- Bahar (Show TV) – 6.97 millió néző
- Leyla (NOW) – 6.53 millió néző
A Kizilcik Serbeti (Áfonyaszorbé) egy három évvel ezelőtt indult széria. Törökországban a nagy nézettség mellett az első évben egy botrány is fűződik hozzá. Ekkor ugyanis a török médiatanács hetekre felfüggesztette a sugárzását, mert álláspontjuk szerint egy olyan jelenetet adtak le, aminek nincs helye a televízióképernyőkön. Az ominózus szcénában egy kilátástalan helyzetbe került nő öngyilkos lett. A hatóságot ez háborította fel. Az alkotók azzal védekeztek, hogy ők pont azokra társadalmi problémákra kívánták felhívni a figyelmet, amelyek a mai Törökországban azt eredményezhetik, hogy egy nő nem lát más kiutat, mint azt, hogy eldobja az életét. A Kizilcik Serbetit éppen emiatt ítélik meg kockázatosnak a magyar tévécsatornák. A széria ugyanis – mint látható – felvállaltan boncolgatja a török társadalom élé és égető problémáit. Ez külföldön nem lenne feltétlenül érdekes, s olyakor talán érthető sem. Ezért van az, hogy Törökországban ugyan már a harmadik éve egy állócsillag, nálunk, Magyarországon nem biztos, hogy siker lenne.
A Gönül Dagi a török állami televízió, a TRT1 egyik zászlóshajója, immáron ötödik éve. Ha hasonlítanunk kellene egy magyar sorozathoz, az talán A mi kis falunk lenne. Persze egyből fel is lehetne tenni a kérdést: Ha hasonlít a Mi kis falunkhoz, akkor miért nem veszi meg nálunk senki? És itt nem csak a TV2, hanem az RTL is szóba jöhetne. Nos, a válasz abban rejlik, hogy a Gönül Dagi vígjátéksorozat. A magyar tévénézők pedig inkább a nagy érzelmeket felvonultató melodrámákat szokták meg, az olyan török sorozatokkal kapcsolatosan eléggé elutasítóak, amik a nevetésre épülnek. Talán A sziget meséje volt utoljára sikeres ebben a kategóriában, de az is csak egy kisebb csatornán, az Izaurán volt látható.
A Teskilat ugyancsak a TRT1-en megy, s ugyanúgy öt évvel ezelőtt kezdődött, mint a Gönül Dagi. Krimisorozatról van szó, Azaz ez sem az a klasszikus melodráma, ami könnyedén illeszkedne a TV2 délutáni török szériáinak a sorába. További nehezítő tényező, hogy kis túlzással minden évben kicserélődik a szereplőgárdája. Most, a legújabb évadban az egyik új főhős az a Tolga Saritas, akit mi, magyar nézők is jól ismerhetünk a Szulejmánból. Ezzel együtt is, kockázatos lenne műsorra tűzni nálunk, nehezen modellezhető, hogy reagálna a hazai közönség a folyton változó szereplőkhöz.
A Bahar tavaly robbant be a Show TV képernyőjére. Az idény egyik nagy meglepetése lett, s ebben a szezonban is jól megy. Kitűnő vígjáték (ami itthon, nálunk máris kockázatossá teszi). A címszereplő, Bahar egy súlyos műtét után úgy dönt, megváltoztatja az életét, nem lesz többé csak feleség és családanya. Az, hogy új életet kezd pedig jó sok konfliktust szül a szűkebb és tágabb környezetében, s – mivel vígjátéksorozatról van szó – számos komikus szituációt szül. A Bahar ellen az szól, hogy komédia, s talán még az is, hogy a főszereplők inkább középkorúak (a férfi főhőst Bugra Gülsoy alakítja), s nálunk a tévék azt szeretik, ha inkább fiatalok vagy fiatalok is állnak a középpontban.
A teljes török nézettségi listát itt tudják megtekinteni: https://telenovella.hu/45-heti-torok-nezettseg-ujra-az-elen-az-afonyaszorbe/